Barion Pixel

Japán, Kína és Tajvan kistermelői teái és teakellékei. Tea Szaküzlet és Webshop

Matcha hiány Japánban – mélyebb okok, történelmi háttér és iparági kihívások

Matcha-hiány Japánban – mélyebb okok, történelmi háttér és iparági kihívások

A matcha világszerte népszerűbb, mint valaha. Az utóbbi években szinte robbanásszerűen nőtt a kereslet – különösen a „ceremoniális minőségű” matcha iránt. 2024 második felében azonban a legnagyobb japán matcha termelők és matchát keverő cégek közül több is bejelentette, hogy nem fogadnak új nagykereskedelmi megrendeléseket, és korlátozzák még a lakossági értékesítést is.

Ez most nem egy lufi, hanem valódi, összetett problémáról van szó. A következőkben megpróbáljuk érzékeltetni, miért került válságba a japán matcha-ágazat, hogyan alakult ki ez a helyzet, és mit jelenthet ez a tea szerelmeseinek világszerte.


📈 A kereslet nő, a kínálat pedig nem tudja lekövetni

A jelenlegi hiány gyökere meglepően egyszerű: a kereslet jóval gyorsabban nő, mint a kínálat. A probléma ugyanakkor jelenleg nem az alacsonyabb minőségű, „kulináris” matchák szegmensében jelentkezik, hanem a prémium kategóriában, ahol a hagyományos, tradicionális, lassú módszerek korlátozzák a kapacitást.

Ha az elmúlt 1-2 évben kezdtél matchát fogyasztani, ehhez nagy valószínűséggel te is hozzájárultál. Most nézzük meg, mit jelent mindez a másik oldalon.


⛩️ 800 év: a matcha útja a teaceremóniától a kávézókig

A matcha története Japánban a 13. században kezdődött, és évszázadokon át kizárólag nemesek, szamurájok és teaceremónia-gyakorlók (teaművészek) fogyasztották. Igazi luxus cikknek számított. A teát évente egyszer, kézzel szüretelték, és saját maguk őrölték otthon ‘tenchából’ (a matcha őrlés előtti alapanyagából). (Tehát jellemzően a tencha került értékesítésre nem pedig a matcha por.)


Egy kis gyorstalpaló: A tencha az a szár nélküli, „levél hús” alapanyag, melyet leőrölnek és így válik matchává. A matcháról készítettünk már Youtube videót is, illetve Blogcikkünk is van róla, érdemes megnéznetek, illetve elolvasnotok.


  • Az 1800-as évek végéig a nyers tencha-termelés nem haladta meg a 40 tonnát.
  • A kézi őrlés után ez kb. 27 000 ember napi egy csésze usucha fogyasztására volt elegendő éves szinten.

Japán a 19. század végén (a 250 évig tartó Sakoku időszakot követően) megnyitotta határait. A modernizáció és a 20. század elején indult: elkezdtek elektromos őrlők (1912), hűtött tárolás és a kész matcha árusítása (az otthon leőrölhető tencha helyett) tette lehetővé az iparág növekedését. Emellett megjelent az igény alacsonyabb minőségű matcha-ra is pl. a japán hadsereg részére emellett könnyű, édesített nyári frissítő italok is készültek belőle. A következő kulcsfontosságú pillanatok jelentősen felpörgették a keresletet:

🍨 1996 – „Häagen-sokk”

A Häagen-Dazs bevezeti a matcha fagylaltot – először nyílik meg komoly nemzetközi piac.

☕ 2005 – „Starbucks-sokk”

Megjelenik a matcha latte – a matcha végleg belép a mainstream italvilágba.


🚜 Gépek, mesterséges árnyékolás, második szüretek

A 20. század elején már sencha gépeket és olcsóbb, gyorsabb őrlést is alkalmaztak matcha előállítására. Megjelentek a nemesített „klón” teanövény változatok, kiszorítva a magról növekedett ‘zairiai’ természetes fajtákat. A 70-es, 80-as évektől kezdve fokozatosan áttértek a gépi szedésre, mesterséges (nem szalmás) árnyékolásra, és a második, sőt későbbi szüretekből (nibancha, sanbancha…) is elkezdtek tenchát készíteni – ez korábban (700 évig) elképzelhetetlen volt. (Addig csak a legzsengébb első szedés volt feldolgozva (ichibancha))

  • 1995-re Kyoto prefektúra még mindig Japán tencha (matcha alapanyaga) termésének 50%-át adta.
  • 2012-re a termés elérte az 1400 tonnát, 2023-ra ez 4000 tonnára nőtt.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden tea prémium minőségű lett volna:

  • A tencha csupán 5%-át szedik hagyományosan kézzel.
  • A teljes termés csak egyharmada számít magas minőségű, hagyományos tenchának.
  • Ez kb. 2 millió csésze napi usuchára (teaceremóniákon készített híg tea) elég – és kb. ennyi a teaceremónia-gyakorlók száma is Japánban.

A termelés valódi szűk keresztmetszetei

A legtöbb ember a tea kertekben keresné a megoldást, de a probléma valójában sokkal mélyebb – a teljes ellátási láncot érinti:

1. 🌱 Új, tencha-ra kialakított ültetvények? Nem holnapra.

  • A sencháról való áttérés vagy új ültetvény létesítése telepítéstől a szedésig: 3–5 év.

2. ❄️ Tartalék? Elfogyott.

  • A nagyobb tencha keverő cégek évekig mélyfagyasztva tárolják a tenchát, hogy stabil minőséget biztosítsanak.
  • 2024-ben ez a tartalék is kimerült.

3. Őrlés? Lassan őröl a malom.

  • Egy hagyományos kőmalom 40 g matchát őröl óránként.
  • Japánban kb. 7500 ilyen malom van, egyenként évi ~100 kg kapacitással.
  • Egy új malom elkészítése 1 hónap, és csak néhány kőfaragó mester tudja és ismeri ezt a mesterséget.

🌍 Mi pörgette fel a keresletet?

Az elmúlt években a következő tényezők teremtettek keresleti robbanást:

  • A turizmus visszatérése Japánba, különösen Kyotóba.
  • A közösségi médián felkapott teás cégek (pl. Ippodo, Marukyu Koyamaen).
  • A „ceremoniális minőségű” matcha trendje – (még akkor is, ha a fogalom szakmailag nem pontos.) extrán zöld italok a fotókon, videókban. (Insta./Facebook, Tik-Tok)

Ez a kereslet a magasabb minőségű matchákra koncentrálódik, így éppen az a kategória fogyott el, amit a teaceremónia gyakorlók és a prémium teaszaküzletek is keresnek.


🧪 Ne a legdrágábbat, hanem a megfelelőt válaszd

Sokan azt gondolják, hogy „minél drágább a matcha, annál jobb”, de ez tévhit. A különböző típusú matchák más-más célra készülnek:

  • Koicha: magas minőségű, sűrű tea – nem mindig élvezetes hígítva, mert úgy „lapos”, üres érzetet ad. A sűrű készítésre van kitalálva.
  • Usucha: lágyabb, hígabb – ehhez más keverék az ideális, melynek komplexitása ebben az arányban elkészítve lesz tökéletes.
  • Matcha latte: gyakran jobb egy erőteljesebb, „alsóbb” kategória, speciálisan erre a célra kitalálva, hogy ne vesszen el az íze a tejben.

🔮 Merre tovább?

A közeljövőben az alábbi trendekre számíthatunk:

  • Áremelkedés a prémium matchák piacán (már 2025 tavaszától).
  • Több kulináris minőségű matcha készülhet majd.
  • Néhány japán gyártó leállíthatja az exportot, hogy régi partnereit, főként a teaművészeti iskolákat ki tudja szolgálni.

🧘‍♀️ Mit tehetsz teafogyasztóként?

A legfontosabb: használj megfelelő teát a megfelelő célra!

Ha teát vásárolsz:

  • Kérdezd meg, milyen felhasználásra ajánlott (koicha, usucha, latte?).
  • Minden esetben tea szakboltban vásárolj, ahol a matchát hűtve tárolják.
  • Ne ragadj le a „ceremoniális” címkénél – ez önmagában nem ez garantálja a minőséget. A szakboltban kapott információk alapján válassz.

Mi a Teavolution-nél azon dolgozunk, hogy átlátható módon segítsünk eligazodni a matcha-világban – még ebben a kihívásokkal teli időszakban is.

Source of Japanese agricultural data: tezumi.com