Houraku 豊楽 – matcha tea
Houraku 豊楽 (hóraku) = Bőség, gazdagság + öröm (örömben gazdag)
A Yoshida teafarmról (Uji, Kyoto) származó porrá őrölt, árnyékolt, japán zöld tea, (ceremónia matcha).
Masahiro Yoshida urat kértük meg 2018-ban, hogy készítsen nekünk egy ‘Teavolution matcha keveréket’. Szerettünk volna egy hangsúlyosan édes, de emellett nagyon telt, karakteres, illatos matchát. Szerintünk nagyon jól sikerült, ez az egyik kedvenc – általunk is napi szinten fogyasztott – matchánk…
Alapvetően híg tea (usucha) készítéséhez, de annyira telt, hogy koichának is ki lehet próbálni.
Az édes mellett a jó egyensúlyban lévő, enyhén fanyarkás ízjegyek egy matchában csupán arra utalnak, hogy a növény napfény hatására ‘katekineket’, azaz magas antioxidáns tartalmú vegyületeket állított elő. Ami azt jelenti, hogy egészséges. Hidegebb víz (65-70 Cels.) használatával az édeskés irányba tolhatjuk el a kioldódást, forróbb (85 Cels.) vizet használva „mindent” ki tudunk belőle oldani – viszont így fanyarabb matchát kapunk.
A Matcha lassú forgású gránit malmokkal kíméletesen 5-10 mikron szemcseméretű teaporrá őrölnek. A matcha – a szálas teákkal ellentétben – vízzel elkeverve és felhabosítva fogyasztható, tehát nem csak egy forrázat készül és így az egész tealevelet elfogyasztjuk – minden hasznos összetevőjével együtt.
Japánba a zen szerzetesek által került át a tea Kínából és ők népszerűsítették a fogyasztását is. Az ősi Kínában a kezdeti időkben porteát fogyasztottak.
(Egy adag usuchához (híg tea) kb. 2 g teaport (kb. 2 chashaku – matcha kanál) és 60-80ml, a koichához (sűrű tea) 3-4 g (kb. 4 chashaku) matchát és 20-25 ml. vizet használj)
A matchát a chawannak nevezett kb. 10-14 cm átmérőjű teáscsészében készítjük el, a bambuszból készült chasenteaecsettel keverjük habosra kb. 60-80 ml vízzel. A víz hőmérséklete évszakok és szertartások szerint 75-90 fok között váltakozik. Nyáron inkább a hűvösebb vízzel készítsük el, télen pedig a melegebbel, de ezt a használt matcha típusa alapján is meghatározhatjuk.
A habosítás nem tart sokáig, technikája, mozdulata kis odafigyeléssel hamar megtanulható. „W” formáló ecsetmozdulatokkal, pillanatok alatt lesz habos és iható a tea. Az usucha felszíne akkor jó, ha habos, de buborékmentesen krémes, míg a koicha állaga pedig a megolvadt csokoládéhoz kell, hogy hasonlítson.
Napi egy csésze matcha fogyasztása felfrissíti a testet és a lelket.
Hasznos javaslat: A teapor csomósodását elkerülhetjük, ha átszitáljuk a matchát egy szűrőn keresztül.
A matchát tároljátok abban a dobozkában, amiben kapjátok, mindenképpen hűvös helyen. Hűtőszekrényben praktikus, de fogyasztás előtt hagyni kell, hogy felmelegedjen szobahőmérsékletűre, különben lecsapódik rá a pára.
A legfrissebb ízek a doboz felbontását követő 7-8 hónapon belül jönnek elő a teából.
Részletes, ismeretterjesztő írásunk a matcha teáról, itt olvasható. Mi a matcha?
Ismeretterjesztő videót is készített Balázs a Youtube-ra, itt tudjátok megnézni. Érdemes követni Youtube csatornánkat, ahol sok-sok érdekességet találtok. 🙂